Jak wybrać idealny fotel do salonu?

Jak wybrać idealny fotel do salonu?
Jak wybrać idealny fotel do salonu?

Choć od kilku lat największą popularnością cieszyły się kanapy i sofy, obecnie do łask wracają fotele. I nic dziwnego. Nie ma niczego przyjemniejszego niż zapaść się w miękki, ciepły fotel po ciężkim dniu. Dlatego dziś wybieramy fotel do salonu, który nie tylko będzie świetnie się prezentował, ale również okaże się naprawdę funkcjonalny.

W fotelu można spędzać czas na różne sposoby. Można w nim się krótko zdrzemnąć, można czytać wspaniałą książkę czy słuchać muzyki. Właśnie dlatego powinien być to mebel naprawdę wygodny i komfortowy.

Bardzo duże znaczenie podczas wybierania idealnego fotelu do salonu ma rodzaj obicia, jakie zostało zastosowane. Materiał obiciowy ma bardzo duże znaczenie, dlatego zarówno jego kolor, jak i styl powinien być niezwykle starannie dobrany do stylu, w jakim został urządzony salon. Najczęstsze materiały obiciowe dla fotelu to żakard, bawełna, flok, microlein, szenil, nubuk czy skóra.

A jakie powinno być idealne siedzisko fotela? Przede wszystkim nie może być ono zbyt miękkie, ale warto zadbać o odpowiednią elastyczność. Osiągana jest ona poprzez zastosowanie odpowiednich, płaskich sprężyn oraz pianki poliuretanowej jako wypełnienia. Natomiast fani niekonwencjonalnych rozwiązań z pewnością docenią fotele wykonane z mniej typowych materiałów.

Jeżeli chodzi o budowę fotela, warto zwrócić przede wszystkim na jego głębokość oraz szerokość. Zwyczajowo przyjmuje się, że wygodny fotel powinien mieć głębokość około 58 centymetrów i szerokość w granicach 60 centymetrów. Ale to nie wszystko, co decyduje o tym czy fotel jest naprawdę wygodny.

W dużej mierze o wygodzie fotela decyduje oparcie. Chodzi tutaj zarówno o materiały obiciowe, ale również o kąt nachylenia. Najczęściej stosowane są szerokie gumowe pasy dające wrażenie, jakby oparcie dostosowywało się do kształtów naszego ciała. Idealny kąt nachylenia natomiast wynosi około 125 stopni. Dzięki wysokiemu oparciu możliwe jest wygodne ułożenie głowy a podłokietniki pomagają podnieść się z fotela.

Wybierając fotel ważne jest przede wszystkim to, aby był on dobrze dobrany do stylu, w jakim utrzymany jest salon. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrany fotel może doskonale eksponować pozostałe meble i być idealnym uzupełnieniem pomieszczenia.