Jak w małym mieszkaniu zaaranżować kącik do nauki dla dziecka?

jak zaaranżować kącik do nauki

Posiadając mieszkanie z małym metrażem, trzeba wykazać się nie lada kreatywnością by stworzyć dla wszystkich domowników warunki do pracy, nauki, wypoczynku oraz spożywania posiłków.

O zaaranżowaniu kącika dla dziecka należy zacząć myśleć od momentu wyjścia malucha z wieku niemowlęcego czyli około 3 roku życia. W tym czasie nasza pociecha zaczyna odczuwać potrzebę posiadania własnego miejsca przeznaczonego do pracy twórczej czyli początków samodzielnej nauki.

Jak zaaranżować kącik do nauki

Kilkuletni człowiek, zanim jeszcze pójdzie do szkoły, pierwsze nauki czytania i pisania oraz rozwoju artystycznego pobiera w przedszkolu. Dlatego, w domu, dla przedszkolaka wystarczy wstawić nieduży stolik, odpowiedniej wysokości krzesełko, szafkę na przybory do rysowania, półkę na książki i kącik do nauki jest gotowy.
Zupełnie inna sprawa jest z dzieckiem starszym, które rozpoczęło naukę w szkole, bo dla ucznia, te parę nieskomplikowanych sprzętów to nieco za mało.

Szkoła to poważna sprawa

Program edukacji szkolnej dość często ulega zmianom. Dotyczy to przedmiotów nauczania i zajęć dodatkowych, dlatego należy podjąć decyzję o wymianie mebli z dziecięcych na młodzieżowe.

Jak w małym mieszkaniu zaaranżować kącik do nauki dla dziecka? 1Najlepszym pomysłem zamiast stolika będzie funkcjonalne biurko, z półkami i szufladami. W biurku, uczeń pomieści wszystkie szkolne przybory, a także swoje skarby. Na biurko, ponieważ edukacja szkolna obejmuje także posługiwanie się programami komputerowymi, można postawić komputer, ale najlepiej w wersji mini czyli laptop, który nie zabiera zbyt dużo miejsca, a który gdy jest niepotrzebny w danej chwili, można odłożyć na półkę pod biurkiem.
Dobrym dodatkiem jest lampka, która w ciemne deszczowe popołudniami rozjaśni powierzchnię roboczą podczas odrabiania zadań domowych.

Przy biurku niezbędne jest krzesło obrotowe z możliwością regulacji siedziska i oparcia. Taki fotel pozwoli na dopasowanie wysokości do aktualnego wzrostu dziecka i będzie mu służył kilka lat.

Następnym koniecznym meblem jest regał na książki, zeszyty, ewentualne nagrody rzeczowe dziecka, czy też zabawki, bo przecież oprócz nauki dziecko również w chwilach wolnych będzie chciało się pobawić ulubioną maskotką czy samochodzikiem.

Te trzy sprzęty w zupełności wystarczą by zorganizować dziecku bardzo funkcjonalny i praktyczny kącik do nauki. Meble powinny być ładnie i starannie wykonane, kolorystyką pasować do reszty pomieszczenia, a wyraźny przekaz przeznaczenia pozwoli rozgraniczyć strefę zabawy i nauki.