Garderoba – inspiracje i porady

garderobaSpecjalnie wydzielone pomieszczenie do przechowywania ubrań, butów, bielizny to marzenie każdej osoby, a zwłaszcza kobiety. To pomieszczenie zwane jest garderobą, dzięki ciekawym rozwiązaniom, jakie proponują producenci stanie się możliwe w jednym miejscu poukładanie i posegregowanie wszystkich rzeczy.

Od czego rozpocząć planowanie garderoby?

Wielkość garderoby uzależniona jest przede wszystkim od posiadanej wolnej przestrzeni w domu oraz ilości rzeczy przeznaczonych do przechowywania. Planując garderobę należy postawić na jej funkcjonalności i wygodę, najlepiej zaplanować ją już w fazie projektu domu czy mieszkania. Dzięki temu jest szansa uniknięcia przykrych niespodzianek. Bardzo ważna jest jej właściwa lokalizacja, prawidłowe oświetlenie oraz dobra wentylacja. Wyróżniamy dwa podstawowe rozwiązania albo garderoba zostanie ukryta za drzwiami przesuwnymi albo pozostawiona otwarta. Garderoba to coś znacznie więcej niż zwykła szafa. Planując garderobę należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników.

Garderoba – inspiracje i porady

Gdzie można czerpać inspiracji i porad tworząc garderobę? Największe tego typu źródło odnajdziemy w internecie, zwłaszcza na stronach producentów mebli. Tworzą oni przykładowe propozycje, wykorzystując proponowane przez siebie inteligentne systemy przechowywania. Dzięki nim uporządkuje się wszystkie rzeczy w ciekawy sposób, wykorzystując każde dostępne miejsce. Garderoba powinna łączyć w sobie walor estetyczny i funkcjonalny. Jak już zostało wspomniane, wszystkie elementy dopasowuje się do wielkości pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest garderoba z dużym lustrem, toaletką, a także przestrzenią do swobodnego przebierania się.

Zastosowanie ciekawych rozwiązań

Gdy została już wydzielona, czy też przeznaczona przestrzeń, urządzenie garderoby zależy już tylko od potrzeb i wyobraźni domowników. W pierwszym etapie należny zdecydować się na garderobę z otwartym systemem przechowywania lub też zamkniętym. Na funkcjonalność wpływa ergonomiczne zaplanowanie wyposażenia, producenci proponują ciekawe rozwiązania. Oczywiście najważniejsze są półki i drążki, umiejscowienie ich w odpowiednich odległościach oraz wysokościach. Do wyboru są półki wysuwane z relingiem, z czołem drewnianym do przechowywania ubrań , pościeli, ręczników. Warto wykorzystać dużą ilość szuflad, koszyków do przechowywania bielizny i innych mniejszych elementów ubrań. Ważne jest zastosowanie wieszaków, również tych przeznaczonych na spodnie, spódnice i krawaty. Zazwyczaj w ofercie dostępne są o różnych głębokościach. Przy sporej ilości butów warto posiadać wydzielone półki na buty. Garderoba może także pełnić funkcje gospodarcze. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, dlatego proponują także rozwiązania ułatwiające przechowywanie sprzętu AGD, np. uchwyt na żelazko, czy wieszak na rurę do odkurzacza.