Skręcanie mebli – porady, jak się do tego zabrać?

Skręcanie mebli

Coraz częściej, kiedy kupujemy meble, otrzymujemy je w paczkach do samodzielnego montażu. Skręcanie mebli to proces, który najlepiej wykonywać w duecie, zwłaszcza jeśli montaż dotyczy mebli o dużych gabarytach. Skręcanie mebli można sobie zorganizować na kilka sposobów. Oczywiście w pojedynkę również możesz śmiało przystąpić do działania. Zajmie Ci to więcej czasu i pochłonie znacznie więcej energii, ale jest to jak najbardziej do wykonania.

Na początku warto sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne paczki, w których znajdują się pojedyncze elementy mebli. Następnie sprawdzamy czy żaden z elementów nie został w transporcie uszkodzony. Kolejnym krokiem, który wbrew pozorom, pomija wiele osób, jest dokładne przejrzenie instrukcji obsługi. Stanowi ona doskonały punkt wyjścia do tego, aby skręcanie mebli było lżejsze i łatwiejsze. A także aby wykonać to w prawidłowy sposób. Kolejnym krokiem równie ważnym, jest dokładne przeliczenie wszystkich elementów jakie powinny stworzyć całość. Czy wszystko jest w odpowiedniej ilości i w nienaruszonym stanie.

Kiedy wszystko się zgadza, instrukcja została przejrzana, czas przystąpić do skręcania mebli. Każdy pojedynczy element powinien po złożeniu stworzyć całość. Na tym etapie warto także zadbać o odpowiednie narzędzia, które posłużą do złożenia mebli. O ile w zestawie znajdą się kołki, wkręty, gwoździe czy zawiasy, to już o młotek, wiertarkę musimy sami zadbać. Skręcanie mebli dobrze jest wykonywać na uprzednio zabezpieczonej podłodze. Do tego celu należy użyć różnego rodzaju mat kartonowych, folii itp.

Jak łączyć pojedyncze elementy? Sposobów na ich połączenie jest kilka rodzajów (na stałe np. poprzez użycie kleju, kołków) – dobrze jest wykonać tę czynność w sposób jaki zaleca producent mebli.

Niektóre meble wymagają przytwierdzenia do ścian, głównie półki, szafki wiszące. I o ile skręcanie mebli jest opisane w instrukcji, to już ich przytwierdzenie do ścian, leży po naszej stronie. Musimy sami odpowiednio o to zadbać. Przy wieszaniu na ścianie cięższych mebli, warto zadbać o dodatkowe wzmocnienia. Nieocenione tutaj będą kołki rozporowe oraz różnego listwy, które idealnie sprawdzą się przy wieszaniu ciągu szafek. Istnieją różne rodzaje ścian, dlatego również kołki rozporowe należy odpowiednio do nich dobrać. Innych kołków użyjemy do ścian z płyty G-K, a innych do ściany z betonu.
Meble stojące należy po złożeniu i ustawieniu wypoziomować.

Zobacz też:  Jak urządzić pokój dzienny?

Montaż zawiasów

Skręcanie mebli, które posiadają elementy otwierane, wymaga zamocowania zawiasów. Powinny one zostać odpowiednio dobrane przez producenta. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajduje się kilka różnych rodzajów zawiasów (m.in. do frontów wpuszczanych, do drzwiczek nakładanych na korpus).

Podsumowując, skręcanie mebli nie należy do trudnych zadań, o ile wykonamy pierwszy i najważniejszy krok – czyli dobrze zaplanujemy poszczególne etapy prac.

Może Cię także zainteresować: