Pomysły na spiżarnię w domu

Pomysły na spiżarnię w domu
Pomysły na spiżarnię w domu

5 pomysłów na spiżarnię w domu to wbrew pozorom kwestia bardzo prosta. Aby stworzyć domową spiżarnię na przetwory, wystarczy jedynie kreatywność, pomysł oraz chęć do zrealizowania swoich planów. Spiżarnia w domu bowiem to perfekcyjne miejsce, w którym można przetrzymywać własne zapasy w niższej temperaturze.

Spiżarnia przede wszystkim powinna znajdywać się w miejscu dobrze zacienionym, suchym oraz wentylowanym. Temperatura w niej powinna wahać się pomiędzy 10 a 15 stopniami Celsjusza. Najczęściej spiżarnię tworzy się w drodze do kuchni – we wnęce lub też komórce. Wówczas są one malutkie, jednak jednocześnie wspaniale potrafią spełnić swoją rolę. Jeśli jest to wnęka – należ zainstalować w nie drzwiczki oraz półeczki, na których przetwory oraz sprzęty gospodarstwa domowego będą przechowywane. Nie powinno być to również miejsce bardzo eksponowane. Zwykle instaluje się drzwi przesuwne, bądź tak zwane harmonijkowe.

Drugim pomysłem na spiżarnię domową może być pusta przestrzeń pod schodami, gdzie wystarczy jedynie zamontować drzwi oraz znaleźć nieco miejsca do swobodnego poruszania się. Jest to szczególnie dobry pomysł dla fanów Harry’ego Pottera!

Najczęstszym miejscem urządzania spiżarni jest oczywiście piwnica, gdzie warunki zdają się być idealne – miejsce zaciemnione, suche, a zarazem temperatura jest niska. Wówczas wystarczy tylko wyrzucić parę niepotrzebnych rzeczy, zrobić miejsce i zainstalować półki, bądź regały, gdzie słoiki z zapasami będą prezentować się wspaniale.

Oczywiście dobrą lokalizacją – jeśli są na to warunki – może okazać się sama kuchnia. Na wolnej przestrzeni można zainstalować szafę, bądź stworzyć wspomnianą już wnękę, a następnie poukładać przetwory na różnorodnych wysokościach. Spiżarnia może posiadać pojemność zbliżoną do zwykłej lodówki.

Jeśli jednak w domu nie ma miejsca na spiżarnię, a piwnicy brak – warto pomyśleć o poddaszu, w którym zamontować wystarczy – jak w poprzednich pomysłach – parę półek, bądź szafek. Jest to miejsce zwykle przestronne, dlatego też na poddaszu zmieści się jeszcze więcej zapasów oraz niepotrzebnych sprzętów.