Oświetlenie w domu. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na samopoczucie człowieka.
Zobacz pełną ofertę na nasze niepowtarzalne MEBLE POKOJOWE
Dobrze wybrane nie wymaga wytężania wzroku, co prowadzić może do chorób oczu. Rozmieszczenie lamp ma wpływ na charakter i styl wnętrza, sprzyja pracy oraz stwarza warunki idealne do odpoczynku i relaksu.
Może Cię zainteresować: 3 pomysły na oświetlenie pokoju dziecka
Wyróżnić światło ogólne, które dotyczy oświetlenia całego pomieszczenia oraz miejscowe (punktowe), które jest związane z jednym punktem, przedmiotem. W chwili obecnej na rynku najpopularniejsze są lampy żarowe i gazowe lampy wykładowcze.
Świetlówki (lampy fluorescencyjne) są chętnie stosowane w korytarzach i łazienkach.
Oświetlenie w domu. Zużywają stosunkowo niewiele energii i dają przy tym dużo światła. Nie mniejszą popularnością cieszą się halogeny. Są bardzo funkcjonalne – zużywają dużo mniej energii niż klasyczna żarówka. Dodatkowo ładnie się prezentują. Świetnie sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i salonie czy łazience.
Zobacz także: Ciemne kuchnie – pomysły na ciekawe aranżacje. Propozycja na 10 najmodniejszych zestawów z szybką dostawą.
Modne w ostatnim czasie są LED-y.
Używa się ich do oświetlania pomieszczeń oraz ogrodów czy pojazdów. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena, ale są trwałe, nie nagrzewają się i nie generują dużego zużycia prądu.
Najpopularniejsze są w tej chwili różne rodzaje lamp wiszących. Im większe jest pomieszczenie, tym więcej elementów mogą posiadać. Z mody nie wychodzą także kinkiety oraz lampy stołowe. Szczególnie istotną kwestią jest oświetlenie w pokoju dziecięcym. Dzieci w wieku szkolnym powinny posiadać lampki odpowiednio oświetlające ich miejsce do nauki. W pokoju starszych dzieci można zamontować ściemniacze, czyli oświetlenie regulowane.
Podczas rozmieszczania oświetlenia trzeba zwrócić uwagę na ułożenie i ilość gniazdek elektrycznych.
Dodatkowo należy wyznaczyć miejsce na lampę na suficie. Oświetlenie w domu. W większości pomieszczeń najlepiej sprawdza się lampa, która 90% kieruje ku dołowi. Warto pamiętać także, że świetlówki nie są dobrym rozwiązaniem w miejscach, w których często włącza się i wyłącza światło np. łazience lub na korytarzu. Każde włączenie, wyłączenie skraca bowiem jej żywotność. Dlatego warto rozważyć zastosowanie oświetlenia LED, które jest energooszczędne, trwałe i idealne do miejsc, gdzie światło jest często włączane i wyłączane, takich jak łazienka czy korytarz.
Polecamy: Przytulnie we wnętrzu? 5 pomysłów na dywan wełniany.
Oświetlenie w domu odgrywa kluczową rolę w tworzeniu przytulnej atmosfery oraz funkcjonalności każdego wnętrza.
W poprzednich częściach artykułu omówiliśmy różnorodność dostępnych rodzajów oświetlenia oraz ich wpływ na nasze samopoczucie. Teraz skupimy się na aspektach, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, aby osiągnąć najlepsze efekty.
Kuchnia, nazywana często sercem domu, wymaga jasnego i skierowanego światła, aby umożliwić komfortowe gotowanie oraz przygotowywanie posiłków. Lampa sufitowa o dużej mocy oraz punktowe oświetlenie nad blatem kuchennym to idealne rozwiązania. Nie zapominajmy także o przytulnych lampach nastrajających na relaksujący wieczorny posiłek.
Salon to miejsce spotkań i odpoczynku, dlatego warto zastosować oświetlenie zmiennego natężenia, które pozwoli stworzyć różne nastroje w zależności od potrzeb.
Lampa podłogowa obok ulubionej kanapy oraz kinkiety na ścianach to doskonałe opcje. Możesz również zainwestować w nowoczesny system inteligentnego oświetlenia, który umożliwi zdalne sterowanie intensywnością światła i kolorami, tworząc niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i regeneracji.
Delikatne oświetlenie sufitowe, ewentualnie z możliwością regulacji natężenia światła, pozwoli stworzyć atmosferę sprzyjającą zasypianiu. Natomiast stolik nocny z lampką o ciepłym świetle zachęci do wieczornej lektury.
Może Cię zainspirować: Poczucie komfortu od samego rana – idealna sypialnia na 3 sposoby
W łazience ważne jest oświetlenie funkcjonalne, które umożliwi nam precyzyjne wykonywanie codziennych czynności. Lampa nad lustrem oraz punktowe oświetlenie wokół lustra zapewni odpowiednie warunki do golenia, makijażu czy układania fryzury. Opcjonalnie możemy dodać oświetlenie nastrojowe przy wannie, aby cieszyć się relaksującą kąpielą.
Podsumowując, dobór odpowiedniego oświetlenia w domu ma ogromny wpływ na funkcjonalność i estetykę każdego pomieszczenia.
Niezależnie od preferowanego stylu czy budżetu, istnieje wiele możliwości, które pozwolą dostosować światło do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że oświetlenie nie tylko spełnia praktyczną rolę, ale również tworzy niepowtarzalny nastrój, który wpływa na nasze samopoczucie i codzienne doświadczenia w naszym domu.
Warto przeczytać: Meblościanka do salonu – 20 najciekawszych aranżacji modnych meblościanek