Łóżko dziecięce 160×80 – jakie wybrać?

Łóżko dziecięce

Gdy rodzi się niemowlak, zwykle nie mamy większego problemu z wyborem łóżka dla niego – sypia bądź to z rodzicami, bądź to w swoim łóżeczku ze szczebelkami albo w kołysce. Nieco trudniej jest zdecydować za dziecko w kwestii wyboru łóżeczka, gdy staje się ono na tyle duże, by zacząć spać w nieco większym łóżku.

Dziecko w wieku 3-7 lat powinno sypiać na specjalnym tapczaniku, którego wymiary będą dostosowane do jego wzrostu. Najlepiej sprawdza się na ten etap dorastania łóżko dziecięce 160×80, idealne dla dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu. Takie łóżka zwykle oferowane są w bardzo ciekawej postaci, a mianowicie – są zabezpieczone drewnianymi barierkami, które utrudniają wypadnięcie z łóżka, co często spędza sen z powiek rodzicom. Choć bardzo rzadko zdarza się, by dzieci wypadały ze swoich łóżek, nawet tych niezabezpieczonych, to nader często przekręcają się podczas spania i przybierają niewygodne pozycje, na przykład z nogami na podłodze. To dlatego jednym z kryteriów przy wyborze łóżka dla kilkulatka powinna być obecność barierek.

Drugie kryterium to łatwo wysuwana szuflada na pościel. Jest ona jednym z elementów łóżka pozwalających na edukację malucha w zakresie samodzielnego sprzątania – czyli ścielenia łóżka. Nawet trzylatek będzie potrafił – i zrobi to z radością – schować swoją pościel do wygodnej szuflady i zamknąć ją.

Kolejnym kryterium przy wyborze łóżeczka, powinien być rodzaj materaca. Warto wybierać te najwyższej klasy, zapobiegające odleżynom i deformacjom kręgosłupa. Najlepsze materace sprawiają, że kręgosłup znajduje się optymalnie w linii prostej, co zapobiega jego skrzywieniom. Oprócz tego materac powinien być wyposażony w systemy odprowadzające wilgoć, zapobiegające namnażaniu się bakterii oraz grzybów. To ważne, ponieważ dzieci często pocą się podczas snu, jak również wtedy, gdy gorączkują. Bardzo dobrym wyborem będą materace wypełnione łuską gryki, która zachowuje materac w dobrym stanie pod kątem higienicznym.

Łóżko dziecięce 160×80 możemy wybrać w wersji dla dziewcząt i dla chłopców – zdobione motywami z bajek lub w wybranych przez dziecko kolorach. Dziewczynkom na pewno spodobają się łóżka w bieli, błękicie i różu, zaś chłopcom – oliwkowe, ciemnobrązowe lub grafitowe. Istotne jest, by kolor łóżka dobrze komponował się z resztą wystroju pokoju dziecięcego.