Jak tanio i szybko odświeżyć łazienkę? Masz dość swoich starych kafli?

Jak tanio i szybko odświeżyć łazienkę?
Jak tanio i szybko odświeżyć łazienkę?

Płytki są niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów w każdej łazience. To one wpływają w największym stopniu na całościowy odbiór danego pomieszczenia. Okazuje się, że aby je zmienić wcale nie trzeba wydawać fortuny. Dzięki specjalnym farbom można płytki szybko przemalować na dowolny kolor.

Odświeżenie łazienki – malowanie kafli

Pomalowane kafle prezentują się całkowicie inaczej niż stare. To metoda, z której powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które nie posiadają funduszy na remont całego wnętrza od zera. To też idealne rozwiązanie jeśli nie ma czasu na większe prace remontowe. Malowanie płytek trwa bowiem tyle samo co tradycyjne malowanie ścian. Zwykle zmieścić można się w maksymalnie trzech dniach. Po farbę do płytek powinny też sięgnąć osoby, które lubią częste zmiany aranżacyjne. Pomalować płytki można bowiem z powodzeniem kilka razy.

Co się przyda?

Warto pamiętać, że do malowania płytek nie nadają się zwykłe farby emaliowe. Trzeba użyć specjalnie do tego celu przeznaczonych produktów. Wybór kolorów jest dość spory. Farby tego typu dość długo schną, ale efekt jest bardzo ładny. Oprócz farby warto zainwestować także  w preparat do gruntowania podłoża ceramicznego. Przyda się również lakier do ewentualnego wykończenia pomalowanej powierzchni.

Jak zabrać się do malowania?

Przede wszystkim na samym początku powierzchnię przeznaczoną do malowania należy dokładnie wyczyścić. Tylko wówczas farba dobrze zwiąże się z podłożem. Płytki dobrze jest też odtłuścić. Maluje się tylko i wyłącznie płytki całkowicie suche. Przed właściwym malowaniem płytki trzeba jeszcze przygotować za pomocą preparatu do gruntowania. Jest to potrzebne do tego, aby ceramika dobrze przyjęła farbę. Nie warto więc z niego rezygnować, mimo że czas jego schnięcia jest stosunkowo długi. Płytki maluje się od narożnika w kierunku drzwi. Płytki ceramiczne, podobnie jak wszystkie inne powierzchnie, maluje się zazwyczaj dwa razy – drugi raz po wyschnięciu pierwszej warstwy farby. Co ciekawe, po wyschnięciu drugiej warstwy farby można dodatkowo zastosować lakier gruntujący w celu zabezpieczenia powierzchni.