Jak radzić sobie z kurzem w mieszkaniu?

Zachowanie czystości i porządku w mieszkaniu jest bardzo ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Najbardziej uciążliwą formą brudzenia powierzchni jest ich kurzenie się.

Jak radzić sobie z kurzem w mieszkaniu? Istnieje na to wiele sposobów, choć przyznać szczerze należy, że przed kurzem nie uciekniemy i wszystkie działania muszą być podejmowane regularnie.

Jak radzić sobie z kurzem w mieszkaniu?
Jak radzić sobie z kurzem w mieszkaniu?

Podstawową metodą usuwania kurzu z naszego otoczenia jest eufemistycznie zwana konserwacja powierzchni płaskich, czyli odkurzanie podłóg odkurzaczem i zmywanie tych powierzchni, które się do tego nadają. Podłoga jest największą powierzchnią poziomą mieszkania i to właśnie na niej ląduje największa ilość zabrudzeń. Regularne odkurzanie, przynajmniej raz w tygodniu całego mieszkania znacząco redukuje ilość kurzu, włosów, kłaczków i innego paskudztwa zalegającego na podłodze. Częste odkurzanie sprawia, że kurz nie podnosi się z podłogi w znacznej ilości i nie osiada na meblach i innych przedmiotach, przy każdym silniejszym ruchu powietrza.

Kolejnym miejscem, w którym gromadzi się kurz, są poziome i skośne powierzchnie mebli. Do płaszczyzn pionowych kurz przywiera w niewielkim stopniu, więc je wystarczy przetrzeć raz na jakiś czas. Niestety nie można tego powiedzieć o blatach i półkach, one muszą być ścierane wilgotną szmatką równie regularnie jak podłoga odkurzana. W pewnym sensie pomagają tu specjalne chusteczki do konserwacji mebli lub preparaty sprawiające, że kurz nie przywiera tak do powierzchni.

Aby poradzić sobie z kurzem, stosować możemy także prewencję. Należy zminimalizować ilość wszelkich przedmiotów tekstylnych jak dywany, grube kotary, kilimy wiszące na ścianach. Są to miejsca, które stale emitują duże ilości pyłów i są siedliskami, w których chętnie rozwijają się roztocza. A to odchody tych ostatnich, znajdujące się w kurzu, są częstą przyczyną alergii na kurz. Jeśli już musimy używać tekstylnych zasłon i dywanów, pierzmy je możliwie często. Pozwoli to zminimalizować liczbę szkodników i usunie ich produkty przemiany materii.