Jak powiesić lustro?

Jak powiesić lustro?

Jednym z ważniejszych i powszechnie stosowanych dodatków dekoracyjnych jest lustro.

Bez lustra ani rusz

Lustro to rzecz niezbędna w każdym domu – jest pomocne przy robieniu porannej bądź wieczornej toalety, w lustro spoglądamy przed wyjściem z domu, a także możemy nim optycznie powiększyć pomieszczenie. Jest również oryginalnym i stylowym dodatkiem dekoracyjnym.
Lustra można wieszać nie tylko w łazience czy przedpokoju, ale również w salonie nad komodą, na ścianie zamiast obrazu, lub w sypialni. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy ten przedmiot dekoracyjno-użytkowy będzie dobrze komponował się z aktualnym wystrojem i czy znajdzie się odpowiednio dużo miejsca na ścianie na jego powieszenie.

Jak powiesić lustro?

Zazwyczaj lustra montuje się do ścian za pomocą śrub z kołkami rozporowymi, ale można je również przykleić za pomocą kleju montażowego, bądź zawiesić na specjalnych gwoździach samoprzylepnych. Dotyczy to lekkich tafli szklanych, których ciężar nie będzie stanowił potencjalnego zagrożenia odpadnięcia od ściany.

Montując lustro na klej, należy na jego oczyszczoną i odpyloną całą powierzchnię, nanieść klej montażowy, a następnie docisnąć do podłoża. Kleje do tego typu prac montażowych są wyjątkowo trwałe, odporne na wilgoć oraz tolerujące wysokie i niskie temperatury. Dobrze trzymają się różnych podłoży typu terakota, ceramika, a także cegła czy beton.

Lustra mocowane na gwoździe samoprzylepne bądź taśmy samoprzylepne nie są wskazane przy dużych obiektach – klej naniesiony na taśmę może być zanieczyszczony przez kurz, przez co jego siła udźwigu może być zmniejszona.
Instalowanie lustra na klej, gwóźdź samoprzylepny czy taśmę sprawdza się przy taflach niemających ram, natomiast tradycyjne lustro z ramą, najlepiej jest powiesić za pomocą tradycyjnej metody.

Wieszanie lustra pod kątem

W niektórych sytuacjach lustro musi być powieszone pod pewnym, określonym kątem co jest dość problematyczną sprawą. Tak zawieszone lustro służy zazwyczaj do obejrzenia odbijającej się w tafli całej sylwetki, więc kąt pomiędzy lustrem a ścianą powinien być dokładnie wykreślony.

Zobacz też:  Tanie meble kuchenne - wady i zalety

Lustro montowane pod kątem musi być solidnie umocowane, ponieważ część odstająca od ściany oraz ciężar przedmiotu nie pozwala na przyklejenie go do ściany. Najlepszym sposobem jest umieszczenie tafli lustra w specjalnej ramie, której grubość w części górnej jest większa niż w części dolnej. Sama rama płasko przylega do ściany, natomiast lustro w niej, umieszczone jest pod kątem. Innym sposobem jest przytwierdzenie do tylnej ściany ramy lustra łańcuszka, natomiast w części dolnej, przylegającej do ściany, należy zamontować na całej długości krawędzi ramy, zawias taśmowy. Dzięki zawiasowi i łańcuszkowi, kąt nachylenia lustra może być dowolnie regulowany. Punktem zaczepienia łańcuszka na ścianie jest hak osadzony w kołku rozporowym.

Lustra w ramach

Najbardziej praktycznymi lustrami są lustra w ramie stojące, wiszące bądź wbudowane w ścianę mebla. Lustra w ramach można zawiesić na ścianach w taki sam sposób jak obrazy – na hakach, lub postawić w dowolnym miejscu używając mocowanej do tylnej ściany lustra podpórki.

Może Cię także zainteresować: