Fotel chierowski, mebel z czasów PRL-u, który w 100% urzeka do dziś

Fotel chierowski

Fotel chierowski. Jest to model znany oraz chętnie kupowany nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Wziął on swoją nazwę od własnego twórcy – Józefa Chierowskiego. Zalicza się go do jednego z lepszych przykładów tego, jak lokalnie rozwijał się modernizm i jaki konkretnie miał wpływ na codzienne życie. Warto zapoznać się z niecodzienną historią powstania tego kultowego wręcz elementu wyposażenia, a także z interesującą biografią jego twórcy. Co sprawia, że podoba się on aż tak wielu ludziom, nie tylko zwykłym obywatelom, ale także osobom zawodowo zajmującym się sztuką?

Historia powstania

Każdy przejaw sztuki, szczególnie tak nowatorski, posiada swoją genezę, często niesamowicie ciekawą. Fotel chierowski powstał w dosyć smutnych okolicznościach, co pokazuje, że nawet najgorsza sytuacja posiada swoje zalety i pozwala stworzyć nowe, innowacyjne sposoby rozwoju oraz nieszablonowe rozwiązania.

Wszystko zaczęło się od pożaru, który w znacznym stopniu zniszczył Dolnośląską Fabrykę Mebli w Świebodzicach, a konkretnie mowa tu o należących do niej maszynach oraz halach produkcyjnych.

Trzeba było wobec tego zacząć produkować takie meble, jakie będą łatwe do stworzenia oraz oczywiście tanie, by jak najszybciej odrobić straty. Wtedy właśnie pojawił się Józef Chierowski, podsuwając projekt o jednocześnie nowoczesnej i prostej konstrukcji – był on zupełnie inny od produkowanych dotychczas. Czy ktoś się wtedy spodziewał, że fotele chierowskiego staną się takim bestsellerem? Zapewne było to spore, aczkolwiek pozytywne zaskoczenie.

Słowo o twórcy

Kim właściwie był Józef Chierowski? Otóż ukończył on studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu. Postanowił związać swoją przyszłość z tą uczelnią, co finalnie doprowadziło do tego, iż został wykładowcą oraz kierownikiem Katedry Projektowania Form Przemysłowych. Nie poprzestał jednak na wspomnianym sukcesie zawodowym, gdyż w tym samym czasie tworzył meble dla wyżej wspomnianej fabryki, a także projektował wnętrza i fortepiany. Nie wiadomo jednak, czy stworzył jeszcze jakiś oryginalny fotel.

W czasach PRL-u ignorowało się przeważnie twórcę, a skupiało na promowaniu osiągnięć całego zakładu.

Jak wygląda chierowski fotel?

Zdecydowanie kojarzy się on z minimalizmem. Posiada trapezowe siedzisko, rozchylone, zwężane ku dołowi nogi oraz oparcie połączone w monolityczną całość, przy czym można dostrzec sporej wielkości śruby, które go spajają. Fotel chierowskiego nie jest zbyt duży, co stanowi niewątpliwą zaletę, ponieważ cecha ta pozwala wpasować go w dowolne wnętrze, a także umożliwia łatwe przenoszenie mebla. Warto przeczytać: Jak wyglądały mieszkania w PRL w 3 punkach

Fotel chierowski, mebel z czasów PRL-u, który w 100% urzeka do dziś 46

Warto także podkreślić, iż cechuje się on nie tylko solidnością, ale także tym, że jest niezwykle wygodny.

Te wszystkie atuty zapewniają mu popularność wśród wielu ludzi, posiadających rozmaite potrzeby oraz lubiących różnie zaaranżowane pomieszczenia. Fotel chierowski wpasuje się wszędzie, zarówno uzupełni minimalistycznie urządzone wnętrza, jak też stanie się nieodłącznym elementem bardziej ekstrawagancko urządzonych pokoi. Powinno Cię zainteresować: Biurko PRL – powrót do dawnych lat. Zobacz 30 biurek, w których się zakochasz.

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chierowski_fotel_366_armchair.jpg
Może Cię także zainteresować: