Domowa biblioteka pomysły na aranżację

Domowa biblioteka kojarzy na się z miejscem przytulnym gdzie na regałach jest mnóstwo książek, na środku pokoju stoi wygodny fotel a w rogu można znaleźć kanapę, na której spędzamy czas z naszymi przyjaciółmi. My udowodnimy, że domowa biblioteka nie musi być stworzona wyłącznie w wiktoriańskim stylu. Dziś nawet nowoczesne wnętrza, mogą posiadać zaadoptowane miejsce na książki. Ale jak to zrobić?

Domowa biblioteka pomysły na aranżację

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć stylową bibliotekę w wersji retro. Ciężkie skórzane meble, w połączeniu z ciemną kolorystyką i grubymi dywanami będą z pewnością wyglądać stylowo, ale też – będą bardzo kosztowne. Oto ciekawy pomysł na szybkie i tanie zaaranżowanie biblioteki.

Domowa biblioteka pomysły na aranżację
Domowa biblioteka pomysły na aranżację

Najpierw książki

Centralnym elementem każdej biblioteki są oczywiście książki. Najlepiej usadowić je na wygodnych regałach, które – przy dużych kolekcjach – mogą wznosić się aż pod sufit. Należy jednak pamiętać, że duża liczba książek, może wprowadzić do pokoju aranżacyjny chaos. Dlatego można się zastanowić, nad biblioteką zamykaną na specjalne drzwiczki. Dzięki nim, nasze książki nie będą pokrywać się kurzem a całość będzie tworzyła uporządkowaną kompozycję.

Potem bezpieczeństwo

Domowa biblioteka (szczególnie duża biblioteka), to przede wszystkim duże obciążenie. W przypadku dużych, miejskich bibliotek, stropy są zaprojektowane tak, by wytrzymały możliwie największe obciążenie. Również w domu prywatnym warto sprawdzić, czy usadowiony przy ścianie regał z książkami, nie doprowadzi do uszkodzenia stropu.

Na końcu – wygoda

Gdy już mamy rozplanowane ogólne usadowienie wszystkich mebli i dekoracji w naszej bibliotece, warto pomyśleć o… fotelu. Powinien on znajdować się blisko źródła światła (może być to klasyczna, stojąca lampa LED). Dobrze też, jeśli będzie on zaopatrzony w oparcie dla naszych nóg i… koc. Obok, powinien znaleźć się stolik na herbatę bądź kawę.

A co, jeśli w naszych zbiorach znajdują się nie tylko książki? Warto je posegregować i podzielić na konkretne zbiory (np filmów czy książek). Znalezienie odpowiedniej pozycji będzie o wiele łatwiejsze.