Łóżka z drewna – czym się kierować przy zakupie?

Łóżko WENUS 90 dąb 3 Meble ArkadiusŁóżko to mebel najważniejszy w każdej sypialni. To od niego zależy w dużej mierze jaka będzie jakość snu, a tym samy odpoczynku i regeneracji sił. Podczas zakupu łóżka należy więc zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale i na wytrzymałość oraz wygodę. Wybór na rynku pod tym względem jest ogromny. Najlepiej jednak zainwestować w solidne łóżka z drewna.

Drewno to materiał doceniany od wieków i nic w tym dziwnego. Jest bowiem estetyczny, ale i bardzo wytrzymały. Ponadto drewno lite nie zawiera żadnych domieszek, a więc jest materiałem w pełni ekologicznym i bezpiecznym. Drewno jest odporne na działanie czynników natury mechanicznej i tych chemicznych, co ma bardzo duże znaczenie.

Z punktu widzenia estetyki ważne są także właściwości niektórych gatunków drewna np. możliwość wybarwienia na dowolny kolor czy podatność na formowanie. Dzięki temu można uzyskać meble o bardzo ciekawych formach. Drewno na pewno nie jest jednak materiałem tanim. Znacznie taniej można kupić m.in. płyty pilśniowe, jednak wydatek z perspektywy czasu się opłaca. do produkcji płyt tego rodzaju stosowane są bowiem klejące środki chemiczne, a poza tym ich wytrzymałość jest znacznie niższa.

Na rynku jest także duży wybór gatunków drewna, z których wykonuje się łóżka. Drewno dębowe jest ciężkie i twarde, a poza tym trudne w obróbce mechanicznej, ale  z drugiej strony niezwykle wytrzymałe i odporne na zniszczenie. Drewno bukowe z  kolei, podobnie zresztą jak dębowe, jest twarde i spoiste. Wyróżnia się widocznymi słojami oraz lekko różowawym zabarwieniem. Dość trwałe jest także drewno sosnowe, a przy tym łatwe do barwienia i obróbki mechanicznej. Jest jasne, co dobrze komponuje się z większością wnętrz. Co ciekawe, łóżka sosnowe są też wskazane dla alergików, gdyż sosna to drewno oddychające (nie gromadzą się w nim szkodliwe drobnoustroje).

Warto też sprawdzić w jaki sposób są łączone elementy łóżka. Tylko mocne śruby gwarantują bowiem wytrzymałość konstrukcji, a poza tym nie skrzypią podczas użytkowania. Oczywiście wybierając łóżko do sypialni kluczową kwestią jest też jego wymiar. Do wyboru są zwykle łóżka dwuosobowe oraz jednoosobowe. Różna może być także ich szerokość, dlatego też przed zakupem warto zmierzyć przestrzeń w sypialni.