Poczucie komfortu od samego rana – idealna sypialnia

Poczucie komfortu od samego rana – idealna sypialnia 4

Sypialnia to ten element mieszkania, który jest dla domowników najważniejszy, jeśli chodzi o kwestię codziennego wypoczynku. Miejsce, w którym wyciszamy się po ciężkim dniu powinno mieć wystój szczególnie precyzyjnie dobrany do preferencji domowników. Co ważne, zasady, którymi powinniśmy kierować się w kreowaniu sypialni są zgoła inne, aniżeli w przypadku pozostałych pomieszczeń.

Po pierwsze: kolorystyka. Jej psychologicznie potwierdzony wpływ ma tu nie lada znaczenie, zwłaszcza w pierwszych chwilach po przebudzeniu. Kolor znacząco oddziałuje na nastrój, dlatego ważne, aby dobierać barwę ścian w sypialni po wcześniejszej refleksji nad tym, jak reagujemy na poszczególne barwy. W sypialni zaleca się stosowanie kolorów energetyzujących, takich jak żółć bądź pomarańcz, lub barw naturalnych – nawiązujących do kolorów ziemi i przyrody. Rzecz jasna, zdarzają się wyjątki od reguły – z pewnością znajdą się amatorzy kolorów takich jak czerwień, róż bądź intensywny niebieski, dla których te właśnie barwy są inicjatorami dobrego samopoczucia od poranka. Pamiętajmy, że podczas malowania sypialni nie trzeba być monotematycznym – warto łączyć kolory ze sobą, bądź zaakcentować poszczególne elementy, np. półki lub wnęki.

Po doborze kolorystyki ścian, należy zastanowić się nad odpowiednimi meblami, zwłaszcza nad łóżkiem. Istotne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę podczas jego doboru, to m. in. wielkość i materiał wykonania. Oba z nich powinny być dostosowane do preferencyjnych cech domowników. Pozostałe elementy, takie jak szafa czy stoliki nocne powinny być w swej stylistyce dostosowane do mebla centralnego, czyli łóżka. Równie ważnymi elementami są rzecz jasna detale stosowane do wystroju wnętrz, do których zaliczamy pościel, obrazy czy osobiste fotografie. Wiele osób preferuje również umieszczanie w sypialni bukietów świeżych kwiatów, co nadaje sypialni niepowtarzalnego uroku.

Istotny problem pojawia się wtedy, kiedy sypialnia jest pozbawiona dostępu do światła naturalnego, co jest spotykane często w blokach. W takiej sytuacji należy dodatkowo odpowiednio manipulować oświetleniem, które powinno być jak najprzyjemniejsze dla oka. Warto doinformować się w kwestii tworzenia skomplikowanych kompleksów oświetleniowych, które dzięki efektom półmroku zapewnią wyjątkowy, sprzyjający komfortowi nastrój.

Zobacz też:  Nowoczesne wnętrza

Wielu z nas na pewno nasuwa się pytanie: co z wyposażeniem RTV? Czy posiadanie telewizora w sypialni jest dobrym pomysłem? Opinie są sprzeczne, jednak znaczna część psychologów uznaje, że oglądanie telewizji w sypialni w żaden sposób nie sprzyja pełnowartościowemu wypoczynkowi. Może więc warto zatrzymać tego typu sprzęty wyłącznie w pokoju dziennym?

Jak przejść do zaprojektowania własnej sypialni? Czy każdy może tego dokonać? Jak najbardziej tak, jeśli poświęcimy chwilę na zapoznanie się ze specjalistycznymi programami do designu wnętrz. Dzięki nim zupełnie samodzielnie możemy stworzyć projekt, który w przyszłości zaowocuje pięknie urządzoną sypialnią. Takie rozwiązanie z całą pewnością ułatwi wyobrażenie sobie tego, czego oczkujemy w pomieszczeniu. Taki projekt możemy przedstawić również specjalistycznej firmie remontowej – z pewnością okaże się to dużym ułatwieniem podczas realizowania remontu.

Dobrze urządzona sypialnia ma kolosalne znaczenie dla jakości codziennego wypoczynku. Dobrze dobrana kolorystyka i klimatyczne drobiazgi odnoszące się do najbliższych nam rzeczy z całą pewnością sprawią, że każdy wieczór i poranek będzie rozpoczynał się w dobrej atmosferze.

Może Cię także zainteresować: