Meble do samodzielnego montażu – to prostsze, niż myślisz

Meble do samodzielnego montażu

Meble do samodzielnego złożenia zyskały dużą popularność. Takie rozwiązanie ułatwia ich transport – sami możemy dostarczyć do mieszkania swoje łóżka, stoły i szafki, a potem samodzielnie je złożyć, nie czekając na pomoc fachowców.

Meble do samodzielnego montażu sprzedawane są w pudełkach. Każde pudełko zawiera odrębny mebel, a więc kupując cały zestaw, każdy jego element znajdziemy w odrębnym opakowaniu.

Producenci sprzedają tego typu meble wraz z instrukcją montażu oraz wszystkimi potrzebnymi przyborami: śrubkami, kołkami, zawiasami i klamkami, klejem oraz kluczem, o ile jest niezbędny. Czasami warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia – śrubokręty lub elektryczną wkrętarkę, które ułatwią i przyspieszą pracę.

Załączone instrukcje zawierają najczęściej krótki opis zasad montażu wraz z zasad prowadzenia go w sposób bezpieczny. Zawsze także zawarte są reguły dotyczące bezpiecznej eksploatacji mebli.

Instrukcje montażu najczęściej przygotowane są w formie czytelnych obrazków. Na początku zazwyczaj zaprezentowane są załączone akcesoria wraz z ich ilością, a mebel pokazany jest przestrzennie, aby można było sobie wyobrazić jego ostateczny wygląd. Każdy kolejny obrazek krok po kroku prowadzi przez cały proces montażu. Przedstawione są na nich poszczególne elementy mebla, potrzebne akcesoria i czynności do wykonania.

Jeśli mebel jest duży i ciężki, warto poprosić inną osobę o pomoc podczas jego składania, a przede wszystkim stawiania do pionu i ustawiania na miejscu.

Meble do samodzielnego montażu oferowane są czasami z wieloma dodatkowymi możliwościami aranżacyjnymi. Sami możemy zadecydować np. o ilości półek, zamontowaniu frontów (czasami w wielu kolorach do wyboru) lub szuflad. Jeśli chcemy, możemy we własnym zakresie poszukać urozmaicenia – zamontować np. innego typu klamki i uchwyty, bardziej dopasowane do naszego gustu.

Do mebli tego typu podchodźmy bez obaw. Ich złożenie nie wymaga ani szczególnych umiejętności, ani specjalnej wiedzy – jest prostsze, niż możemy się spodziewać.