Oświetlenie pokoju dziecka

Jak oświetlić pokój dziecka?

Pokój dziecka nie jest zwykłym pomieszczeniem takim jak salon czy sypialnia. Jest to bowiem miejsce, które spełnia wiele funkcji. W swoim pokoju dziecka śpi, bawi się, uczy się, odpoczywa. Łatwo zatem można się domyśleć, że pokój ten musi być zaaranżowany w sposób szczególny. Niezwykle ważne w tym aspekcie jest oświetlenie pokoju.

Kiedy urządzamy pokój dla dziecka pod uwagę bierzemy przede wszystkim jego estetykę. Dlatego w sposób szczególny dobieramy kolory ścian, meble czy dodatki. Jednak pamiętać należy, że pokój dziecka ma być nie tylko estetyczny, ale także jak już wspomniano funkcjonalny. Dlatego w sposób szczególny należy zadbać o oświetlenie pokoju dziecka. Z jednej strony musu ono sprzyjać zabawie czy nauce, a z drugiej strony musi budować odpowiedni klimat dla odpoczynku. Na szczęście rynek pełny jest różnego rodzaju możliwości dotyczących oświetlenie pokoju dla dziecka, dzięki czemu pokój ten będzie miejscem szczególnym.

Bardzo wielu rodziców przyzna, że dzieci niezwykle często boją się ciemności. Można temu w łatwy sposób zaradzić. Takim rozwiązaniem jest zamontowanie w pokoju specjalnym lampek LED, które uruchamiają się automatycznie pod wpływem czujnika ruchu. Jeśli zatem dziecko obudzi się w środku nocy i będzie chciało wyjść z pokoju wówczas automatycznie zapalą się lampki, które oświetlą dziecku drogę.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które sprawi, że pokój dziecka będzie wręcz miejscem magicznym to oświetlenie zmieniające barwę. Są to specjalne lampy, które zmieniają kolor. Kolor ten można zmieniać za pomocą pilota. Takie oświetlenie dziecko może śmiało wykorzystywać podczas zabaw. Stworzy sobie wówczas swój własny klimat co jeszcze bardziej będzie rozwijało jego wyobraźnię.

Oprócz zabawy w swoim pokoju dziecko także się uczy. Jeśli jest to jeszcze maluch to z pewnością lubi czytać bądź przeglądać książeczki. W związku z tym w pokoju dziecka musi być takie miejsce, które to umożliwi. Mowa tu oczywiście o odpowiednim oświetleniu. Najlepszym zatem rozwiązaniem będzie np. ustawienie biurka blisko okna, tak aby w momencie kiedy dziecko czyta miało bardzo dobry dostęp do światła naturalnego. W godzinach wieczornych światło to należy zastąpić światłem sztucznym. Ważny jest jednak odpowiedni dobór światła. Lampa musi to miejsce bardzo dobrze oświetlać, ale jednocześnie nie może ono zbytnio męczyć oczu dziecka. Dlatego w takich sytuacji najlepiej sprawdzają się barwy jasne, ale jednocześnie ciepłe.

Zobacz też:  Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że aranżacja oświetlenie w pokoju zawsze musi być dostosowana do wielu dziecka.

Może Cię także zainteresować: